SURET przyciąga młodych menedżerów

SURET przyciąga młodych menedżerów


Od 30 lat słyszymy, że Dębica to zbyt ciasny zakątek, że brak tu możliwości dla młodych, ambitnych i wykształconych ludzi, że brak przestrzeni, by rozwinęli skrzydła kariery. Dlatego oni, niesieni tym stereotypem, zwykle rozwijają skrzydła, owszem, i... odlatują w świat.

Odchodzą do dużych korporacji, wielkich aglomeracji i bogactwa możliwości. Ale – uwaga! Od kilku lat to się zmienia, bo tu na miejscu pojawiły się dla nich szanse, o jakie w tzw. szerokim świecie musieliby z wieloma konkurować. W Dębicy i okolicy powstały nowe firmy, z technologią i know-how na najwyższym poziomie, włączone w globalną sieć wymiany zasobów. Upraszczając – nowoczesny przemysł zawitał do Dębicy. Ale jednocześnie, kilka rodzimych firm „wyszło w świat”, poszerzając zasięg swojego rynku nawet o najdalsze kontynenty. Imponująca mapa ich odbiorców to fakt, ale jednocześnie skutek ich wielkiej przemiany, która musiała mieć miejsce w ich strukturach. Nowe, nieobciążone mentalnie kadry, innowacyjne metody zarządzania, wielokanałowa łączność ze światem i dostęp do zasobów globalnej wiedzy to czynniki, które zadecydowały o sukcesie. I to właśnie one przyciągają młodych menedżerów do tych firm. Jedną z nich jest dębicki SURET, jeden z liderów rynku logistyki przemysłowej i relokacji w kraju.

- Jestem tu zaledwie od roku, a już prowadzę kilka takich projektów, o jakie trudno byłoby gdzie indziej. – Zapewnia Piotr Wierzbicki, dyrektor Pionu Logistyki SURET, obsługującego kilkanaście dużych zakładów w zakresie intralogistyki i obsługi magazynów. – Na przykład firma STORA ENSO, trzy duże zakłady z wysokim składowaniem (Tychy, Poznań i Łódź), gdzie nie tylko pracuje 100 naszych operatorów i kilkadziesiąt jednostek transportowych, ale – co najbardziej mnie fascynuje – wraz z klientem wdrażamy projekt automatyzacji procesów okołoprodukcyjnych, m.in. przez zastosowanie mobilnego systemu ANDON (one-piece-flow) i metody Kanban. Pracujemy też nad wprowadzeniem technologii RFID. To narzędzia optymalizacji z górnej półki. Doświadczenie bezcenne.

Dyrektor nie dodaje, bo to dla specjalisty oczywistość, że magazyny wysokiego składowania, jakie SURET obsługuje w STORA ENSO, oznaczają wymóg szczególnych kwalifikacje operatorów specjalistycznych wózków chwytakowych. To najwyższy poziom, dosłownie i w przenośni.

- Sporo wokół się dzieje – mówi Rafał Stachowicz, dyrektor operacyjny Pionu Logistyki. - Napisałem i wdrożyłem scenariusze modelu logistyki wewnętrznej u największych producentów podzespołów dla branży automotive w regionie - fabryki łożysk w Kraśniku, amortyzatorów w Krośnie czy światowego lidera produkcji tłoków silników w Gorzycach. Optymalizacja procesów, zasady lean manegament, filozofia Kaizen... To właśnie te pojęcia określały mój zawodowy rozwój, a kolejne stanowiska były tylko konsekwencją obejmowania coraz szerszego spectrum odpowiedzialności za procesy. A te są coraz ciekawsze. Dziś na przykład testujemy obsługę intralogistyki przez samojezdne wózki AGV. To najnowszy trend w światowej logistyce. I ja w tym uczestniczę.

Dziś logistyka przemysłowa, podążając za trendami w produkcji, musi ściśle do niej „przylegać”, czyli być optymalna, elastyczna, mobilna i zdigitalizowana, innowacyjna i rozwojowa. Dziś intralogistyka to ciągłe poszukiwanie nowego, poszerzanie horyzontów i zakresu obsługi. Wiadomo, stare porzekadło – kto stoi w miejscu... A SURET przyspiesza. Dobrym tego przykładem jest obecność firmy SURET w słynnej hucie szkła KROSNO S.A., gdzie poza standardową obsługą gospodarki magazynowej, dębicka firma zajmuje się wykonawczą sferą e-commerce, od kompletowania z kontrolą jakości, przez pakowanie i zwolnienie do wysyłki. po gospodarkę opakowaniami. To prawie cały tzw. fullfiment.

Tak, SURET przyspieszył. Zwłaszcza w ostatnich 2 latach, kiedy przejęty przez grupę kapitałową THC, otrzymał mocny impuls do rozwoju. Spółka prowadzona przez młodego menedżera Sebastiana Gawrona, preferującego otwarty, transparentny model zarządzania, inspirowany rynkiem amerykańskim, właśnie wchodzi na wyższy poziom świadomości swoich szans na rynku. I przyciąga tym młodych. Ci doskonale rozumieją, że dynamiczny rozwój organizacji, do której się przyłączą, to ich osobista szansa. Rekrutacja trwa, SURET czeka na otwarte, kreatywne głowy.

Kontakt